Wat valt onder de belasting voor openluchtrecreatieve verblijven?
- Alle verblijfplaatsen en kampeerplaatsen die gelegen zijn op terreinen voor openluchtrecreatieve verblijven.
- In de gemeente Lanaken zijn de terreinen voor openluchtrecreatieve verblijven : San Lanaco, Jocomo, de Krieckaert, Sunclass Sonnevijver en Vijverdorp.
- Onder verblijfplaatsen wordt verstaan: alle percelen waar caravans, chalets, pipowagens of andere vergelijkbare verblijven staan. Dit zijn jaarplaatsen en seizoenplaatsen.
- Onder kampeerplaatsen wordt verstaan: stukje grond of terrein op het kampeerterrein dat aangewend kan worden voor de plaatsing van tenten, camperwagens en elk ander vergelijkbaar verblijf voor korte verhuur (zoals trekkershutten, safarilodges...).
Wie is de belasting verschuldigd?
- voor kampeerterreinen: is de exploitant de belastingplichtige
- voor verblijfplaatsen: is de zakelijk gerechtigde (= eigenaar, vruchtgebruiker, houder van het recht van opstal of erfpacht) de belasting verschuldigd
Hoeveel bedraagt de belasting?
De belasting bedraagt:
- 50 euro per kampeerplaats
- 250 euro per caravan / pipowagen of elk ander vergelijkbaar verblijf op een verblijfplaats (seizoensplaats of jaarplaats)
- 350 euro per chalet of elk ander vergelijkbaar verblijf op een verblijfplaats (seizoensplaats of jaarplaats)
De belasting wordt gevestigd op basis van de toestand op 1 januari en is voor het hele jaar verschuldigd.
Vanaf aanslagjaar 2027 worden deze bedragen geïndexeerd.
Hoe kan ik aangifte doen van mijn verblijf?
Elke belastingplichtige is verplicht om ten laatste op 31 mei van ieder jaar aangifte te doen van zijn tweede verblijf.
Als het gemeentebestuur beschikt over alle aangiftegegevens, wordt een voorstel van aangifte verstuurd naar de belastingplichtige.
- Als de belastingplichtige akkoord is met dit voorstel van aangifte, hoeft hij dit niet terug te sturen. Het voorstel van aangifte geldt dan als aangifte.
- Als de belastingplichtige niet akkoord gaat met dit voorstel van aangifte, moet hij ten laatste op 31 mei van het aanslagjaar een verbeterd/vervolledigd voorstel van aangifte aan het gemeentebestuur bezorgen.
Als u geen aangifteformulier of voorstel van aangifte heeft ontvangen, kan u een aangifteformulier :
- onderaan deze pagina terugvinden bij de downloads
- op eenvoudig verzoek bekomen bij de financiële dienst van de gemeente
Meldingsplicht
De belastingplichtige moet elke wijziging waaronder:
- aantal kampeerplaatsen / aantal verblijfsplaatsen
- wijzigingen in het zakelijk recht
- adreswijziging
- ...
op eigen initiatief schriftelijk aan het gemeentebestuur bekendmaken binnen de maand na de wijziging met de nodige bewijzen hieromtrent.
Als belastingplichtige deze meldingsplicht niet nakomt, kan er een administratieve geldboete opgelegd worden van max. 250 euro.
Let op:
Als u uw verblijfplaats ook aanbiedt op de toeristische markt, betaalt u (vanaf 1 januari 2026) naast de belasting op openluchtrecreatieve verblijven ook nog een toeristenbelasting. Meer informatie over toeristenbelasting vindt u via volgende link : https://www.lanaken.be/toeristenbelasting.
FAQ (veelgestelde vragen)
Wat als u niet of niet tijdig een aangifte indient?
Bij geen, laattijdige of onjuiste aangifte kan de belasting ambtshalve worden ingekohierd samen met een belastingverhoging van 50%.
Het gemeentebestuur gaat in dat geval de belasting zelf vestigen op basis van gegevens waarover zij kan beschikken.
Bovenop de belasting komt er een verhoging van 50% die samen met de belasting gevestigd wordt.
Hoe kan ik mijn verblijfplaats stopzetten?
Door een mailtje (financiele.zaken@lanaken.be) of brief te sturen (gemeente Lanaken, financiële dienst, Jan Rosierlaan 1 te 3620 Lanaken) waarin o.a. staat :
- jouw naam en adres
- adres van jouw verblijfplaats op het park
- vanaf wanneer je jouw verblijf stopzet
Dit moet je doen binnen de maand na stopzetting. Als dit niet tijdig gemeld wordt, kan er een administratieve geldboete van 250 euro opgelegd worden.
Let op : als je op 1 januari van een jaar het verblijf nog had, betaal je de belasting op openluchtrecreatieve verblijven nog voor dat jaar. De belasting is ondeelbaar en voor het hele jaar verschuldigd.
Een voorbeeld ter verduidelijking : u verkoopt uw chalet op 15 februari 2025, dan bent u de belasting voor het aanslagjaar 2025 nog volledig verschuldigd (€ 350) omdat u op 1 januari 2025 nog de eigenaar was.
Ik heb mijn verblijf stopgezet, maar krijg toch nog een aanslagbiljet?
Vermoedelijk was u op 1 januari van het aanslagjaar nog de gebruiker / houder van het zakelijk recht van de verblijfplaats. De peildatum van de belasting is telkens 1 januari. De belasting is ondeelbaar en voor het hele jaar verschuldigd.
Was u op 1 januari van het aanslagjaar geen gebruiker / eigenaar meer van het tweede verblijf? Bezorg ons dan de nodige bewijsstukken waaruit blijkt dat u op 1 januari het tweede verblijf niet meer in gebruik had.
Vroeger betaalde ik een belasting op tweede verblijven voor mijn chalet/caravan. Krijg ik die belasting dan niet meer?
Het klopt dat u tot en met aanslagjaar 2025 een belasting op tweede verblijven moest betalen voor uw chalet en/of caravan.
Vanaf 1 januari 2026 vallen de chalets, caravans en vergelijkbare verblijven gelegen op terreinen voor openluchtrecreatieve verblijven onder deze belasting en niet meer onder de belasting op Tweede Verblijven.
Ook de tarieven werden verhoogd ten opzichte van vroeger. Deze waren immers als sinds 2003 niet meer aangepast.
